Warning: Undefined variable $klcEi in /data/web/virtuals/296421/virtual/www/wp-includes/class-wp-user-query.php on line 1

Warning: Undefined variable $koKht in /data/web/virtuals/296421/virtual/www/wp-includes/category.php on line 1
Kulturní památky - Český les - Oficiální stránka

Český les

Kulturní památky

Vybrané nejvýznamnější kulturní památky oblasti Český les

Hrad a zámek Horšovský Týn

Biskupský hrad, který byl z důvodu požáru přestavěn na renesanční zámek a dnes představuje jeden z nejvýznamnějších státních hradů a zámků západních Čech. K hradu přiléhá rozlehlý park jemuž dominují 2 rozsáhlé rybníky.

Chodský hrad

Chodský hrad se nachází v centru Domažlic. Součástí hradu je muzeum Chodska, které představuje jednu z nejnavštěvovanějších lokalit v oblasti Český les. Muzeum disponuje bohatou etnografickou sbírkou a přibližuje historii Chodska.

Klášter Kladruby

Benediktinský klášter nedaleko hornického města Stříbro byl založený v roce 1115. Historicky patřil mezi nejbohatší kláštery v českém království. Klášteru dominuje barokně gotický kostel od známého architekta Jana Blažeje Santiniho.

Jízdárna Světce u Tachova

Jízdárna Světce u Tachova je, po té vídeňské, druhou největší ve střední Evropě. Byla postavena knížetem Alfredem I. Windischgrätzem v roce 1857. Ve 20. století jízdárna chátrala, což vedlo k jejímu vyjmutí z památkové ochrany. Od roku 2000 prochází rozsáhlou rekonstrukcí v rámci programu Záchrany architektonického dědictví.

Zřícenina hradu Přimda

Hrad Přimda je považován za nejstarší kamenný hrad na území Česka. První doložené zmínky o hradu jsou již z roku 1121. Hrad sloužil jako pevnost, která chránila důležitou obchodní stezku z Prahy a Plzně do Horních Falc.

Zřícenina hradu Nový Herštejn

Zřícenina hradu Nový Hirštejn se nachází nedaleko města Kdyně. Hrad pochází z poloviny 14. století. Na zřícenině je nejvýznamnější zbytek obytné velké věže (tzv. donjon) a část hradeb.

Zřícenina hradu Rýzmberk

Původně gotický hrad ze 14. století, který byl zničen Švédy v 17. století. Nachází se nedaleko města Kdyně. Zřícenině dominuje zachovalá kamenná věž, která slouží jako rozhledna a poskytuje výhled například na rozlehlé pohoří Šumava.

Zřícenina hradu Volfštejn

Zřícenina hradu Volfštejn se nachází na Tachovsku v blízkosti obce Černošín. Z původně románsko gotického hradu se zachovala kamenná věž, která je vysoká 22 m.